Trójwieś Beskidzka

Zapraszamy na krajoznawczą wycieczkę do Trójwsi. Tworzą ją Koniaków, Istebna i Jaworzynka, 3 wsie pochodzenia wołoskiego, położone na południowo-wschodnich rubieżach Księstwa Cieszyńskiego.

Bogata, różnorodna kultura, wciąż żywe tradycje, piękna przyroda, to naszym zdaniem wystarczająca zachęta, by skorzystać z zaproszenia i wybrać się z nami na tę ciekawą turę.

Po drodze odwiedzimy Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej. Znajdujący się tam fragment lasu beskidzkiego oraz ekspozycja zwierząt dostarczą dużo emocji zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Kolejnym ważnym punktem wycieczki będzie Kurna Chata Kawuloków w Istebnej – niemal dwustuletni drewniany dom góralski, w którym zobaczyć można jak żyli górale Beskidu Śląskiego i jakimi sprzętami się posługiwali. Odwiedzając Kurną Chatę wysłuchamy opowiadania prawdziwego górala i usłyszymy grę na góralskich instrumentach muzycznych.

W Koniakowie odwiedzimy Muzeum Koronki Koniakowskiej, w którym można zapoznać się z produkcją koronek oraz zobaczyć dzieła wykonane przez najlepsze koronczarki. Kto chce, może się zaopatrzyć w koronkowe bluzeczki, serwetki, rękawiczki, stringi oraz hit sezonu – koronkowe stroje kąpielowe. Taka koronkowa pamiątka na pewno będzie miłym wspomnieniem wycieczki do Koniakowa. Zapraszamy również do Galerii rzeźby ludowej, w której prezentowane są prace miejscowych rzeźbiarzy. Atrakcją jest możliwość gry na 7 metrowym instrumencie góralskim – trombicie.

Na koniec, zapraszamy na piękną panoramę Beskidów z Koczego Zamku – skalistego wzgórza, położonego tuż przy drodze do Żywca. Na szczycie usłyszycie Państwo legendę o Koczym Zamku – niektórzy mówią, że nazwa ta pochodzi od licznych kotów, które się tam gnieżdżą. Inni – że jest związana z hrabią Kocsim z Węgier, który ponoć wybudował tam murowaną twierdzę, a skały na szczycie to jej ruiny… Jak jest naprawdę przekonaj się sam!

Plan wycieczki:

  • Wyjazd
  • Ośrodek Edukacji Ekologicznej
  • Kurna Chata Kawuloków
  • Galeria Rzeźby i Koronek lub Muzeum Koronki
  • Wzgórze Koczy Zamek – panorama
  • Powrót

Wycieczka możliwa do zrealizowania autokarem lub busem.
Bilety wstępu we własnym zakresie. Czas trwania wycieczki – około 5 godzin.